Turystyka – parki krajobrazowe

Obecnie coraz popularniejszym sposobem spędzania wakacji w naszym kraju okazuje się aktywna turystyka po parkach krajobrazowych. Takich terenów podkreślających uroki otaczającej nas przyrody i środowiska naturalnego nie brakuje. Wystarczy odpowiednio zaplanować trasę podróży i zacząć przygodę.

Walory przyrodnicze są szczególnie atrakcyjne dla uprawiania turystyki krajobrazowej. Może ona przybierać formę turystyki pieszej, jak również rowerowej czy kajakowej. Dzięki temu mamy łatwiejszy dostęp do podziwiania piękna przyrody danego parku. W większości takich rezerwatów wyznaczone zostały specjalne szlaki dla turystów, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko naturalne na danym terenie.

Zorganizuj wyprawę nad polskie morze

Prawdziwe piękno przyrody to nie tylko kotliny górskie czy rozległe jeziora. Także na terenie wybrzeża możemy liczyć na sporo atrakcji dla miłośników turystyki przyrodniczej. Jednym z ciekawszych parków krajobrazowych jest chociażby Słowiński Park Narodowy. Największą atrakcją tych terenów okazuje się być obecność dwóch jezior, a mianowicie są nimi Łebno i Gardno. Otoczone przez sosnowe lasy oraz torfowiska staja się idealnym terenem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Wędrówka po wydmach staje się największą atrakcją tego zakątka kraju.

Tereny wokół największych polskich rzek również potrafią zachwycić. Jedną z takich najdzikszych , jak twierdzą przyrodnicy rzek na terenie naszego kraju jest Biebrza. Różnorodny ekosystem sprzyja bioróżnorodności gatunków roślin oraz zwierząt. Spotkamy na tych terenach ssaki, gady, płazy oraz ptaki. Jest to prawdziwy raj dla miłośników obserwacji ptaków z bliska. Co jest dowodem na to, że turystyka ornitologiczna zyskuje obecnie na popularności. Więcej o tej formie turystyki przyrodniczej dowiemy się w tym miejscu – http://www.bird-watching.pl/index.php?/page/birdwatching.

Najrzadsze gatunki ptaków w dolinie Biebrzy to:

  • wodniczka (jak twierdzą amatorzy ornitolodzy, jest najłatwiejsza do zaobserwowania na terenach bagiennych)

  • uszatka błotna

  • czy rybitwa białoskrzydła

Przy specjalnie przygotowanych szlakach obserwacyjnych zobaczyć można między innymi żurawie, sowy błotne oraz orliki grubodziobe. Cenną wskazówką dla planujących taki wyjazd do parku krajobrazowego jest wcześniejsze zakupienie biletu wstępu.

Obecność dzięciołów w okresie późnej wiosny oraz latem jest na terenie Biebrzy czymś naturalnym. Bagna mogą okazać się pewną przeszkodą dla turystów, jednak dla obserwacji tych gatunków ptaków warto poświęcić nieco wysiłku. Na drzewach dostrzec można gatunki takie jak:

  1. dzięcioły średnie

  2. dzięcioły białogrzbiete

  3. czy dzięcioły zielono-siwe (które szczególnie dobrze prezentują się w prywatnych albumach fotograficznych)

Zima w parku krajobrazowym

Jak wiadomo zima to ciężki okres dla wielu gatunków zwierząt, w tyn także ptaków. Wiele z nich gromadzi się między innymi przy skrajach pól i wsi. Z tego powodu niektóre gatunki zbliżają się także do zabudowań ludzkich. W celu zapewnienia im schronienia przed drapieżnikami i przed mrozem ekolodzy zalecają montowanie na okolicznych drzewach specjalnych skrzynek, jakie znajdziemy na przykład na tej stronie – http://www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow. W ten sposób możemy pomóc przetrwać im ten trudny kres w roku. Wszystko po to, by w sezonie znów móc cieszyć się ich obecnością i różnicowaniem ekosystemu.