Projektanci ogrodów

 

Projektowanie ogrodów to bardzo popularna usługa. Dlatego też zawód projektanta ogrodów jest coraz popularniejszy. Dlaczego zdecydować się na usługi projektanta ogrodów, zamiast próbować stworzyć ogród na własną rękę?

Projektant ogrodów niekoniecznie musi skończyć rolnictwo, leśnictwo czy ogrodnictwo. Każdy kto ma rękę do kwiatów może zostać specjalistą w tym zakresie. Poza tym przede wszystkim trzeba mieć zmysł artystyczny oraz wiedzę o branży, aby móc robić projekty ogrodów dla najlepszych firm np. newgardenstyle.pl/projektowanie-ogrodow/ , która od lat zatrudnia samych najlepszych specjalistów. Wiedzę można poszerzać nie tylko na uczelniach, ale również na różnych kursach, na których można poznać gatunki i rodzaje roślin oraz dowiaduje się jak zagospodarować teren, zaprojektować ogród, zrealizować ten projekt i potem utrzymać porządek na działce. Taki fachowiec pracuje i przy komputerze, i w terenie. Najpierw koncepcja powstaje na ekranie komputera, by potem, po akceptacji klienta, mogła zostać wdrożona.

Pomysł

Koncepcja ogrodu to tylko popełniony szkic. Ekspert powinien wziąć pod uwagę usytuowanie działki i mapy sytuacyjno-wysokościowe (szkic geodezyjny) oraz pomiary własnoręcznie wykonane. Dzięki wiedzy o roślinach będzie wiedział jakie drzewa, krzewy, byliny czy kwiaty będą rosły obok siebie w komitywie, a które się nie znoszą nawzajem. Projektant towarzyszy klientowi w szkółce ogrodniczej i sklepach ogrodniczych oraz pomaga zasadzić rośliny. On też wyjaśnia jak je potem podlewać, odchwaszczać, pielęgnować.

Zaprojektowany ogród z kwiatami w stylu francuskim

Zaprojektowany ogród z kwiatami

Usługi świadczone przez projektanta

Kurs projektowania ogrodów kończy się egzaminem. Po zdaniu egzaminu projektant dostaje dyplom i ma kwalifikacje do oferowania usług w zakresie projektowania ogrodu. Może założyć działalność gospodarczą i zacząć realizować usługi Niektórzy projektanci ograniczają się do projektowania i wdrażania projektów. Są również tacy, którzy poszerzają zakres prac: projektują i zakładają instalacje nawadniania, oferują usługi dotyczące rewitalizacji terenów zielonych, prowadzą szkółki drzew i krzewów ozdobnych, a nawet produkują meble ogrodowe.

Kosztorys

Ceny projektowania zależą od firmy i stażu projektanta. Samo zaprojektowanie ogrodu kosztuje minimum 300 złotych. Takie ceny obowiązują za wykonanie projektu 300-metrowej działki (czyli takiej wielkości jak działki na ogródkach działkowych). Ale to minimum ceny, bo specjaliści z dłuższym stażem wezmą więcej. Poprawki i uwagi odnośnie projektu autor wprowadzane są bezpłatnie. Projekt to jedynie idea rozrysowana na projekcie. W przypadku, gdy działka liczy ponad 3 tysiące metrów, trzeba liczyć się z wydatkiem ponad 5 tysięcy złotych plus VAT.

W projekcie powinny znaleźć się w jednakowe punkty. Jest to analiza obecnego stanu działki (jak na niej teraz wygląda, co rośnie), projekt koncepcyjny (co jest do wymiany, co powinno się znaleźć, w jakim miejscu np. altana, drzewa, inne nasadzenia, ścieżki), projekt nasadzeń z uwzględnieniem poszczególnych roślin i wymiarami terenu, jaki powinny one zająć i również terminarz nasadzeń. Wybrane projekty posiadają wizualizację domku letniskowego, chodniczków, rabat, trawników, ogródków skalnych, lamp, a nawet studzienek kanalizacyjnych i przyłączy. A z realizacją projektu łączą się kolejne koszty.

Dodatkowe usługi

Realizacja projektu to kolejne koszty. Można poprosić projektanta o założenie trawnika. Taki z siewu kosztuje 2-18 złotych za metr kwadratowy, a strony uzgadniają, czy w stawkę wliczone są nasiona, czy wymaga to dopłaty. Do najdroższych usług należy ściółkowanie żwirem. Jeszcze więcej, bo nawet około tysiąca złotych, trzeba zapłacić za samo wycięcie drzewa liczącego ponad 5 metrów wysokości. W cenę wliczona jest przeważnie jego wywózka. Wybrani projektanci pobierają opłaty za konsultacje. Jeśli chodzi o ZUS i inne koszty dotyczące prowadzenia firmy opłaca je projektant, jak każdy przedsiębiorca. Projektant ogrodu powinien zainwestować w legalne programy komputerowe i sprzęt do pomiarów. Mimo wszystko jest to praca sezonowa. Sezon na projektowanie ogrodów trwa od marca do sierpnia.