Okna skrzynkowe – czym się różnią od zwykłych?

 

Na ogół spotkać je można w starym budownictwie i wielu zabytkach architektonicznych. Dzięki nim budynki mają przytulny, wręcz bajkowy charakter, który przenosi w nas w czasie. Tradycyjne, okna skrzynkowe często kojarzą się ze starymi, zabytkowymi domami wiejskimi, kamienicami, dworkami i pałacami. Dzisiaj są popularne wśród zwolenników tradycyjnej sztuki budowlanej oraz wśród właścicieli zabytkowych budynków objętych ochroną konserwatora, gdzie stosowanie okien skrzynkowych podyktowane jest przepisami prawa. Jeżeli chodzi o konstrukcję to od zwykłych, popularnych dzisiaj okien różni je głównie rama skonstruowana na zasadzie skrzynki, z dwiema osobnymi ramami okiennymi – wewnętrzną oraz zewnętrzną.

 

Okna skrzynkowe do tej pory kojarzyły się ze znacznymi stratami ciepła, lecz obecnie producenci okien skrzynkowych, np. oknakrzynowek.pl/okna-skrzynkowe , stosują najnowsze technologie oraz materiały, dzięki czemu wiele okien tego typu jest energooszczędnych oraz posiadają zaskakująco dobre parametry izolacji akustycznej. Z kolei szyby w oknach skrzynkowych wykonuje się obecnie także z innowacyjnych materiałów, dzięki czemu dorównują często nowoczesnym modelom.

 

 

Wiele budynków z oknami skrzynkowymi znaleźć możemy w starych wiejskich domach, w odrestaurowywanych dworach i pałacach oraz na starówkach w miastach.