Czym jest domek dla trzmieli?

 

Z czym Ci się kojarzy hasło „budowanie domu dla owadów”. W większości przypadków ludzie mają na myśli ul dla pszczół. Mało kto słyszał o budowaniu domów dla trzmieli, lub innych owadów, które nie produkują miodu. Ja z tym hasłem zetknąłem się dopiero podczas kontaktu ze stroną http://www.mkwpracownia.pl/budki-dla-owadow-pozytecznych/typ-trzmiel/ , na której możemy kupić gotowy domek dla trzmieli. Dowiedziałem się wtedy, że jest to odpowiednik ulu dla pszczół. Z tą różnicą, że mieszkają w nim trzmiele, które nie produkują miodu. Jednak teraz w głowie wielu osób pojawiło się pytanie:

 

 

 

Po co budować domek dla trzmieli? Powodów jest wiele, a oto najważniejsze z nich:

  • Trzmiele mimo że nie produkują miodu, to zapylają kwiaty. Co ważniejsze – w skali światowej więcej roślin jest zapylane przez owady, które nie produkują miodu, niż przez owady, które ten miód produkują.
  • Budując domek dla trzmieli dbasz o środowisko – od wielu lat słyszy się o tym, że pszczoły wymierają. Ty budując schronienie dla trzmieli dbasz o to, żeby istniały owady, które są w stanie zapylać rośliny.
  • Dbasz o owady, które zapylają rośliny, których pszczoły nie są w stanie zapylić. Dobrze słyszysz – istnieją rośliny, których nie jest w stanie zapylić pszczoła, a może zrobić to trzmiel.
  • Domek dla trzmieli to twój wkład w dbanie o ich populacje, której zagraża między innymi dzisiejsza chemia w rolnictwie. Ponadto losem trzmieli raczej nie zainteresują się duże firmy, ponieważ jak wspomniałem we wcześniejszej części artykułu – te owady nie produkują miodu. Dlatego nadzieja na pomoc trzmielom leży właśnie w tak zwanych „zwykłych” ludziach

 

 

 odpowiednik ulu dla pszczół

Domek dla trzmieli to odpowiednik ulu dla pszczół

 

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Ci czym jest domek dla trzmieli, oraz przynajmniej trochę zachęciłem do tego, żebyś zbudował, albo kupił taki domek dla siebie. To naprawdę przydatne owady, o których niestety często się zapomina.