Budki lęgowe na wsiach – czy to ma sens?

 

Mi osobiście budki lęgowe kojarzą się głównie z miastami. Dzięki nim ptaki mają miejsce do zamieszkania, o które ciężko jest w mieście. Przecież nie ma tam tyle drzew i natury co na wsiach. Jednak zacząłem się zastanawiać czy budowanie budek lęgowych na wsiach ma jakiś sens. Jak się okazuje ma, już w XIX wieku ornitolodzy zauważyli związek z różnorodnością gatunkową ptaków występującą na danym terenie a ilością szkodników. Cieszę się, że los ptaków nie jest obojętny ludziom, dlatego powstają firmy jak np. http://www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow , które zajmują się ich ochroną, tworząc budki lęgowe, czyli miejsca zastępujące naturalne gniazda.

 

 

Budki lęgowe pomagają nam wpływać na naturę

Dzięki temu, że w dany rejonie jest więcej gatunków ptaków, to wpływa to na to, że jest mniej szkodników. Jednocześnie w niektórych rodzajach lasów nie ma wystarczająco dużo odpowiednich miejsc lęgowych dla ptaków.

 

Budki lęgowe dla ptaków w mieście na zamówienie

Budki lęgowe dla ptaków w mieście

 

Rozwiązaniem tego problemu jest budowa budek lęgowych. Dzięki nim możemy tanim sposobem przygotować nowe miejsca, w których ptaki, bez żadnych problemów będą mogły założyć swoje gniazda.

 

Co ciekawe, zanim wynaleziono rozwiązanie jakim jest budowa budek lęgowych próbowano w pniach drzew drążyć dziuple. Jednak to rozwiązanie okazało się nieekonomiczne i niepraktyczne. W dzisiejszych czasach ludzie także starają się pomóc, np. organizując akcję „Poprawa warunków bytowania ptactwa wodno-błotnego wzdłuż rzeki Gwdy na terenie RDLP w Pile” http://pzl24.info/index/news/l/pl/k/29/n/wiadomosci/news/1418 , które mają na celu ochronę ptaków wodnych.

 

Ptak na gałęzi kolroowy

Ptak na gałęzi

 

Natomiast wniosek z tego wszystkiego płynie bardzo prosty – budując budki lęgowe nawet na wsiach i w lasach, gdzie teoretycznie ptaki mają wystarczająco dużo miejsca by zbudować gniazdo, możemy budując je poprawić poziom bioróżnorodności. Dlatego też jeżeli masz możliwość, albo po prostu chcesz wybudować budkę lęgową na wsi to nie zastanawiaj się nad tym czy warto.

 

W ten sposób pomożesz nie tylko ptakom, które „zamieszkają” w budce, którą wybudujesz, ale możesz też wpłynąć pozytywnie na okoliczną faunę i florę.